Sunday, December 05, 2021
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

SCC News

2021 SCC Fall Scholar Athletes, presented by Great Blue Research

SCC Scholar Athletes – Fall 2021, presented by Great Blue Research

 

The SCC Scholar Athlete recognition program recognizes the “best of the best” in the SCC.  Recipients are selected by their school’s coaches and athletic directors. Recipients must have a minimum of a B (3.0) average overall and be a varsity letterwinner. Recipients should also demonstrate leadership qualities by: being a positive role model for other students both on and off the field; exhibiting an ability to help a teammate overcome adversity; showing a commitment to self-improvement; and putting the needs of the team before themselves.  

Amity Regional – Audrey Marin (girls soccer), Brodey Lu (boys cross country)

Branford – Wes Raymond (boys cross country), Macey Girard (girls soccer)

Career Magnet - Areile Jowers (girls volleyball), Mark Congacha (boys soccer)

Cheshire – Luca Raccio (football), Emma Lepisto (field hockey)

Daniel Hand - Seth Sweitzer (football), Ally Gabrynowicz (field hockey)

East Haven – Emily Mazzucco (girls soccer), Ethar Al Hawari (boys soccer)

Fairfield Prep - John Reidy (boys soccer), William Bonnist (boys cross country)

Foran - David Gaetano (football), Megan McTigue (girls cross country)

Guilford – Julia Antony (girls cross country), Justin Shiffrin (boys cross country)

Hamden - Raymond Morales (football), Caroline Ennis (girls cross country)

Hillhouse - J’Quan Athis (football), Bernadette Karpel (cross country)

Jonathan Law - Travis Zeidler (boys cross country), Jenna Wasserman (girls cross country)

Lauralton Hall - Caroline Begg (girls swimming), Brooke Jones Cross(girls cross country)

Lyman Hall - Caroline Krawec (girls swimming), Morgan Stone (boys soccer)

Mercy - Alissa Algiere (field hockey), Meaghan Bertolami (girls swimming)

Notre Dame – Andrew Warner (football), Joseph Lakaj (boys soccer)

North Haven - Hannah Auddino (girls volleyball), Kyle Guo (boys cross country)

Sacred Heart Academy – Ava King (girls soccer), Kyla King (girls soccer)

Sheehan – Anthony Galicia (boys cross country), Alanna Dwyer (girls swimming)

Shelton – Mia Chen (girls soccer), Joseph Giovannini (boys cross country)

West Haven - Madison Molster (girls soccer), Murtaza Amjad (boys soccer)

Wilbur Cross – Nikita Omelchenko (boys cross country), Katherine Van Tassel (girls soccer)

Xavier – Kevin Gilhuly (football), Brody Santagata (boys cross country)

 

Follow The SCC

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031