Wednesday, September 19, 2018
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

News

SCC/SWC Teams Sweep State Boys Ice Hockey Titles

The first year of the SCC/SWC boys ice hockey partnership produced some positive results.  The new league had state champions in each of the three divisions:  Fairfield Prep (I), Daniel Hand (II) and Newtown (III).   Fairfield Prep defeated Darien, 2-1 in overtime, in the Division I final for its second straight state title.  Longtime SCC rivals Daniel Hand and Amity squared off in the Division II championship game.  The Tigers prevailed, 5-4.  In Division III, Newtown overcame E.O. Smith, 2-1, in overtime.
 
 
 
2013-14 All-SCC/SWC Boys Ice Hockey Teams  - as voted by the league's head coaches
 
Division I First Team
Mike Savino (West Haven), Alex Scranton (West Haven), Brendan Killoy (Fairfield Prep), Ryan Lynch (Notre Dame-West Haven), Christian LaCroix (Notre Dame-Fairfield), Mike Falanga (East Haven), Matt Wikman (Fairfield Prep)
 
Division I Second Team
Matt Beck (Fairfield Prep), Jake Delguidice (East Haven), Colin O’Connor (Notre Dame-West Haven), Matt Dumas (Notre Dame-West Haven), Matt Longobardi (East Haven), Kyle Lynch (Notre Dame-West Haven), Andrew Meoli (Xavier)
 
Division II First Team
Chase Briggs (Daniel Hand), John Uscilla (Amity Regional), Brian Donahue (Guilford), Zach White (Milford co-op), Tyler Hackett (Branford), Adam Shea (Amity Regional), Luke Vendetto (Cheshire)
 
Division II Second Team
AJ Brink (Branford), Matt Bogart (North Haven), Cody Borowski (Cheshire), Ben Solin (Daniel Hand), Vin Fasulo (North Haven), Steven Berry (New Milford), Nick Capriglione (New Milford)
 
Division III Third Team
Andrew Graziano (North Haven), Jameson Steinhardt (New Milford), Shea Conway (Watertown-Pomperaug co-op), Steven Almeida (Bethel-Brookfield-Danbury co-op), Alec Martone (North Branford), Jon Manzer (Watertown-Pomperaug co-op), Harrison O’Connell (New Milford)
 
Division III First Team
Ryan Dobos (New Fairfield-Immaculate co-op), Joey Hicks (New Fairfield-Immaculate co-op), Christian Suda (Masuk), Shane Dushay (Masuk), Jonathan Lovorn (Newtown), Andrew Loya (Shepaug-Nonnewaug-Litchfield co-op), Michael Cerrotti (Sheehan)
 
Division III Second Team
Patrick McLoughlin (Newtown), Will Sinsigalli (Joel Barlow), Matt Sabia (Newtown), Charlie Berry (Joel Barlow), Charlie Christo (Masuk), Sal Gozzo (Sheehan), Rocko Cuccaro (Lyman Hall-Haddam Killingworth co-op)
 
TEAM SPORTSMANSHIP AWARDS
Division I:  West Haven
Division II: Cheshire
Division III: Joel Barlow
 
PLAYERS/COACHES OF THE YEAR, presented by OrthoNOW (voted by the league's head coaches)
 
D1 Hockey
 
Division I: Ryan Lynch, forward (Notre Dame-West Haven);  Joe Morrell (West Haven)
 
D2 Hockey
 
 
Division II: Adam Shea, forward (Amity Regional); Mike Richetelli (Amity Regional)
 
D3 Hockey
 
 
Division III: Jonathan Lovorn, defense (Newtown); David Festa (Sheehan)
 
 
 
 
 
 
 

Follow The SCC

Follow SCCcommissioner on Twitter icon_facebook

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30