Wednesday, October 21, 2020
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

2020 SCC/SWC Boys Ice Hockey All-League Teams

2020 All-SCC/SWC  Ice Hockey, as selected by the league's head coaches

Division I

First Team

Forward:  Aden Hotchkiss (Xavier), Jack Shane (Hamden), Mason Whitney (Fairfield Prep)

Defense:  Robbie Forleo (West Haven), Cooper Eckert (Fairfield Prep)

Goalie:  Connor Smith (Notre Dame-West Haven), Andrew Steitzel (Fairfield Prep)

 

Second Team

Forward:  Brian Essing (Notre Dame-Fairfield), Joe Robinson (Immaculate), Kevin Moriarty (West Haven)

Defense:  JJ Ford (Xavier), Sean Dupre (West Haven), Robbie Celentano (Hamden)

Goalie:  Jared Pliszka (West Haven)

 

Division II

First Team

Forward: Tatum Fitzmaurice (Daniel Hand), Jack Manware (Branford), Jack Dacey (Guilford)

Defense:  Chris Donadio (Branford), Don Funaro (North Haven)

Goalie:  Nick Maringola (Cheshire), Logan Hamilton (East Haven)

 

Second Team

Forward: Matt Petitt (Lyman Hall), Spencer Engstrom (Branford), Sean Dunfee (Watertown-Pomperaug), Niklas Vasiljevs (Cheshire)

Defense:  Mike O’Toole (Lyman Hall), John Gagliardi (Daniel Hand)

Goalie:  Jared Yakimoff (Branford)

 

 

Division III

First Team

Forward:  Daniel McKiernan (JBWA), Devin Napoli (Sheehan), Anthony Romano (Sheehan)

Defense:  Cameron Schopfer (New Milford), Evan White (Milford)

Goalie:  Lee Confu (New Milford), Adam Thornberg (Shepaug)

 

Second Team

Forward:  Kyle Cirillo (Masuk), Matt Gilebbi (Milford), Ian Donahue (New Milford), Luke Festa (Sheehan)

Defense:  Adam Kliczewski (Newtown), Teddy Blanchard (JBWA)

Goalie: Markus Paltauf (Newtown)

 

Connecticut Orthopaedics Urgent Care SCC/SWC Player and Coaches of Year:  

Division I POY: Mason Whitney (Fairfield Prep)

Division I COY:  Rich Minnix (Notre Dame-Fairfield)

Division II POY:  Nick Maringola (Cheshire)

Division II COY:  Chris Avena (North Haven)

Division III POY: Devin Napoli (Sheehan), Daniel McKiernan (JBWA)

Division III COY:  Dave Festa (Sheehan)

 

 

Fairfield Prep, Branford and Sheehan Win 2020 SCC/SWC Boys Ice Hockey Titles

 

Fairfield Prep - 2020 Div. I champions (Steady Photography)

 

 

Branford - 2020 Div. II champions (Steady Photography)

 

 

Sheehan - 2020 Div. 3 champions (Steady Photography)

 

2020 SCC/SWC Boys Ice Hockey Playoff Schedule

Div. I championship – Friday, March 6 @Bennett Rink 

#1 Fairfield Prep 2, #2 Notre Dame-West Haven 2 (Fairfield Prep wins via shootout, 3-0)

Most Outstanding Player:  Andrew Steitzel, goaltender, Fairfield Prep

 

Div. III Semifinals – Tuesday, March 3 @Milford Ice Arena

#1 Sheehan 8, #4 Newtown 4

#3 New Milford 4, #2 Milford co-op 2

Div. III Championship Game - Friday, March 6 @Bennett Rink 

Sheehan 7, New Milford 1

Most Outstanding Player: Joe Romano, Sheehan 

 

Div. II Semifinals - Thursday, March 5 @Bennett Rink

#3 North Haven 1, #2 Daniel Hand 1 (North Haven advances via shootout, 2-1)

#1 Branford 7, #4 East Haven 0

Div. II Championship - Saturday, March 7 @Bennett Rink

Branford 1,  North Haven 0

Most Outstanding Player:  Jared Yakimoff, Branford

 

 

 

 

 

 

#SCC25 Turn Back the Clock - March 19

#SCC25 Turn Back the Clock – March 19, 2013

As Fairfield Prep and Notre Dame prepare to meet in the Division I Boys Ice Hockey championship game, it will be the fourth time the two teams have met in the state finals as members of the SCC (2001, Prep won 8-0; 2004; Prep won 3-1; and 2013, Prep won 3-2).

Let’s Turn Back the Clock to March 19, 2013.   That night, Fairfield Prep defeated its SCC-rival Notre Dame, 3-2, in the Division I boys ice hockey state final.  It was Prep’s fourth win over ND that season, including one in the SCC final two weeks earlier.  Prep finished the 2012-13 season with a perfect 20-0 record against state competition.

Here is the game story that appeared in the New Haven Register

 

Hamden (I), Branford (II), Sheehan (III) Win SCC/SWC Boys Ice Hockey Playoff Titles

Hamden - 2019 SCC/SWC Division I champions

Branford - 2019 SCC/SWC Division II champions

Sheehan - 2019 SCC/SWC Division III champions

 

2019 SCC / SWC Boys Ice Hockey Playoff Results

 

Division I - HAMDEN WINS!

Championship Game – Friday, March 1 – @Bennett Rink

#2 Hamden 1, #1 Fairfield Prep 0

Tournament Most Outstanding Player:  Donald Moorcroft, goalie, Hamden

 

Division II - BRANFORD WINS!

Semifinals – Thursday, Feb. 28 @Bennett Rink

#2 Watertown-Pomperaug 2, #3 Cheshire 0

#1 Branford 4, #4 Guilford 4 (Branford wins via shootout, 3-2)

Championship Game – Saturday, March 2 @Bennett Rink

 #1 Branford 2, #2 Watertown-Pomperaug 1

Tournament Most Outstanding Player: Jared Yakimoff, goalie, Branford

 

Division III - SHEEHAN WINS!

Semifinals – Wednesday, Feb. 27 @Milford Ice Pavilion

#3 Sheehan 2, #2 Daniel Hand 1

#4 JBWA 6, #1 Lyman Hall-Coginchaug-HK 2

Championship Game – Friday, March 1 – @Bennett Rink

#3 Sheehan 10, #4 JBWA 1

Tournament Most Outstanding Player:  Tyler Robertson, goalie, Sheehan

 

 

Fairfield Prep, Guilford and Sheehan Capture 2018 SCC/SWC Boys Ice Hockey Playoff Championships

Congratulations to Fairfield Prep (I), Guilford (II) and Sheehan (III) - who captured SCC/SWC Boys Ice Hockey titles on March 3

Division I:  Fairfield Prep 5, Notre Dame-WH 0

Division II: Guilford 3, Watertown-Pomperaug co-op 2

Division III: Sheehan 8, BBD co-op 3

Follow The SCC

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031