Friday, April 28, 2017
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

All-Conference

SCC Boys Volleyball - All-Conference

2016

First Team

Conor Leary-Watson (Amity Regional),  James Marinaccio (Cheshire), Mitchell Manware (Cheshire ),  Ben Haberman (Daniel Hand), Steve VanDuesen (Daniel Hand), Patrick Devaney (Shelton), Sean Monaghan (Xavier)

Second Team

Matt Pinciaro (Cheshire), Mike Stickney (Cheshire), Alex Cinicolo (Daniel Hand), Matt Wojslaw (Shelton), Tucker Aglio (Xavier), Armando DeChalus (Xavier), Cameron DeChalus (Xavier)

 

2015

 

First Team:

Dan Ward (Cheshire), Caleb Bridge (Daniel Hand), Grant Fevrier (Shelton), Erik Kocur (Shelton), T.J. Nicholas (Shelton), John Haberski (Xavier), Andre Zumerchik (Xavier)

 

Second Team: Conor Leary-Watson (Amity Regional), Brett Southworth (Amity Regional), Mitch Manware (Cheshire), Ben Haberman (Daniel Hand), Mike Scarpa (Shelton), Armando DeChalus (Xavier), Sean Monaghan (Xavier)

2014

First Team

Tyler Barwise (Amity Regional), Ted Li (Cheshire), Anthony Carbone (Cheshire), Colin Haensel (Cheshire), Eric Kocur (Shelton), Andre Zumerchik (Xavier), Kevin Berger (Xavier)

Second Team

Nick Bottone (Amity Regional), Patrick Lindner (Cheshire), Trenton Hager (Cheshire), Wes Kimmel (Daniel Hand), Grant Fevrier (Shelton), John Hunter (Shelton), John Babon (Xavier)

 

2013

First Team: Henry Gui (Amity), Jon Freidman (Amity), Matt LaSance (Daniel Hand), Evan Colechia (Cheshire), Ted Li (Cheshire), Jack Dziedzic (Xavier), Kevin Berger (Xavier)

Second Team: Scott Romano (Cheshire), Zhihan Zou (Cheshire), Matt Prussin (Amity), Jon Grzeszcyk (Xavier), Mahir Sheikh (Daniel Hand), Aidan Marino (Xavier), Ben Gallo (Cheshire)

 

2012

First Team:  Ryan Cuppernull (Cheshire), Nate Howard (Cheshire), Ray Brumleve (Cheshire), Matt Ward (Cheshire), Greg Woods (Xavier), Matt LaSance (Daniel Hand), John Friedman (Amity)

 

Second Team: James Planinshek (Cheshire), Evan Colechia (Cheshire), Elliott Demelier (Amity), Myles Radin (Amity), Dalton Whitman (Xavier), Mike Killen (Xavier), Mike Cole (Daniel Hand), Eli Ghazal (Shelton)

 

 

2011

First Team

Nate Howard (Cheshire), Sean Nelson (Xavier), Joe Bahgat (Cheshire), Ryan Cuppernull (Cheshire), Greg Woods (Xavier), Chase Brinton (Amity), Ray Brumleve (Cheshire)

 

Second Team

KC Philcox (Cheshire), Mike Michalek (Shelton), Mat Lasance (Hand), Christian Peliccio (Hand), Eliott Demelier (Amity), Kurt Johnson (Xavier), Michael Zini (Shelton), Josh Hettrick (Hand)

 

2010

First Team: Brenton Dowd (Hand), Mike Buonincontra (Shelton), Mike Clark (Cheshire), Ray Santagaj (Xavier), Ryan Love (Xavier), Sean Nelson (Xavier), Nate Howard (Cheshire)

 

 

 

2009

First Team: Andrew Boughey (Hand), Joe Ortowski (Cheshire), Jason Rotell (Cheshrie), Brian Choplick (Cheshire), Nathan Costa (Amity), Mike Buonincontra (Shelton), Ray Satagaj (Xavier)

 

Second Team: Ryan Love (Xavier), Dave Gomes (Shelton), Joey Bahgat (Cheshire), Cooper Rivers (Hand), Billy Katz (Amity), Sean Nelson (Xavier), Mike Clark (Cheshire)

 

2008

First Team: Alex Xenidis (Shelton), Adam Carroll (Shelton), Chris Roy (Cheshire), Jonathon Luder (Hand), Dan Jaffe (Hand), Adam Wilkocki (Xavier)

 

Second Team: Mike Kim (Cheshire), Pat Field (Cheshire), Mike Edelson (Xavier), Jack Scalzo (Xavier), Scott Miller (Amity), Jake Hackett (Hand)

 

2007

First Team: Evan Kasowitz (Amity), Ryan Saxe (Amity), Matt Somerville (Amity), Randy Johnston (Hand), Jonathan Lauder (Hand), Wes Hansen (Shelton), Joe Visinski (Shelton)

 

Second Team: Byrce Watkins (Amity), Peter Luft (Cheshire), Brendan O’Connor (Cheshire), Giordano Morichi (Hand), Dan Rabinove (Shelton), Jon Torraco (Shelton), John Rossi (Xavier)

 

2006

First Team: Brenton Roman (Amity); Matt Somerville (Amity); Steve Visentin (Cheshire); Alex Morgan (Hand); Kevin Lauder (Hand); John Sedlock (Shelton); Tim Zaprzalka (Shelton); Mike Rideout (Cheshire)

 

Second Team: Evan Kasowitz (Amity); Taylor Lindner (Cheshire); Peter Luft (Cheshire); Jonathan Lauder (Hand); Randy Johnston (Hand); Joey Carroll (Shelton); Wes Hansen (Shelton); Adam Wilkocki (Xavier)

 

2005
First Team: Kyle Shea (Amity); Brian Sutherland (Cheshire); John Lindner (Cheshire); Kyle Wilson (Hand); Kevin Goncalves (Shelton); Zach Hansen (Shelton); B.J. Smith (Shelton)

 

Second Team: Brenton Roman (Amity); Jeremy Saxe (Amity); Matt Somerville (Amity); Taylor Lindner (Cheshire); Pat Kelly (Hand); Brad Hausmann (Shelton); Eric Soderstrom (Xavier)

 

2004
First Team: Anthony Cofrancesco (Amity); John Lindner (Cheshire); Kyle Magoffin (Cheshire); Andrew Kirkeby (Shelton); B.J. Smith (Shelton); John Post (Xavier); Henry Prescott (Xavier)

Second Team: Michael Pugliese (Amity); Jason Jeracka (Cheshire); Brian Sutherland (Cheshire); Kyle Wilson (Hand); Kevin Goncalves (Shelton); Zach Hansen (Shelton); Steve Berry (Xavier)

 

 

 

 

Second Team: Dave Gomes (Shelton), Bryan Coloma (Shelton), Steve Sutherland (Cheshire), Paul Boynton (Hand), Casey Taillie (Xavier), Joe Bahgat (Cheshire), Eliot Demelier (Amity)

 

logo-scc

Follow The SCC

Follow SCCcommissioner on Twitter icon_facebook

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30