Friday, November 17, 2017
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

All-Conference

SCC Boys Tennis - All-Conference

In 2011, the SCC moved to honoring Division I and II teams.
 
2017

Division I

Singles:  Justin Pace (Daniel Hand), Marco Delsanto (Amity Regional), Andrew Forchetti (Notre Dame0, Alex Ruenhorst (Shelton), Andre Singer (Notre Dame), Kyle Fay (Daniel Hand)

Doubles;  Jeff Eng (Guilford), Frank Fortunati (Fairfield Prep), Steve Westfahl (Fairfield Prep), Joseph Delgado (West Haven), Rob Isreal (Daniel Hand), Adam Velardi (Amity Regional)

Division II

Singles: Richard Ciamarra (Xavier), Jack Graynor (Lyman Hall), Johannes Eisenberg (North Haven), Bradley Stutsman (Branford), Praneeth Ganedi (Branford), Angelica Rodriguez (Wilbur Cross)

Doubles: Matt Carroll (North Haven), Riley Powell (North Haven), Kyle Bonet (Lyman Hall), Guy Fenn (Lyman Hall), Mike Nanfito (Xavier), Ian Thompson (Xavier)

 
2016
 
Division I

Singles:  Richard Ciamarra (Xavier), Evan Powell (Guilford), Andrew Pace (Daniel Hand), Ethan Bershtein (Amity Regional), Max Einbinder (Amity Regional), Andrew Forchetti (Notre  Dame)

Doubles:  Danny Weinreb (Daniel Hand), Marco Delsanto (Amity Regional), Will Graham (Fairfield Prep), Matt Sachs (Branford), Kyle Fay (Daniel Hand), Mike Defelice (Notre Dame)

Division II

Singles;  Roy Smith (Career/Hillhouse), Alex Ruenhorst (Shelton), Brandon Howard (Hamden), John Delgado (West Haven), Bobby Phong (Jonathan Law), James Delgado (West Haven)

Doubles:  Liam Sorge/Jack Steinman (North Haven), Luis Alvarez/Jeremy Borelli (West Haven), Tyler Werner/David Ferris (Shelton)

 
2015

Division I

Singles: Jason Seidman (Amity Regional), Richard Ciamarra (Xavier), Evan Powell (Guilford), Andrew Forchetti (Notre Dame), Ethan Bershtein (Amity Regional), Max Einbinder (Amity Regional)

Doubles: Nick Sabetelli (Amity Regional), Gabe Betancur (Amity Regional), Andrew Pace (Daniel Hand), Danny Weinreb (Daniel Hand), Will Cannon (Fairfield Prep), Matt Sachs (Branford)

 

Division II

Singles: Alex Ruenhorst (Shelton), Brandon Howard (Hamden), John Delgado (West Haven), James Delgado (West Haven), Kyle Lockwood (Foran), Bobby Phong (Jonathan Law)

Doubles: Anthony Perrotti (East Haven), Rob Proto (East Haven), Max Wang (Shelton), Tyler Werner (Shelton), Liam Sorge (North Haven), Jack Steinman (North Haven)

 
2014

Division I

Singles: Jason Seidman (Amity Regional), Alex Rieger (Daniel Hand), Bradley Orban (Foran), Scott Rubinstein (Daniel Hand), Jeremy Reichentahl (Cheshire), Carl Thurston (Sheehan)

Doubles: Luke Lemieux/Evan Powell (Guilford), David Schulz (Daniel Hand), Nick Sabatelli (Amity Regional), Gabe Betancur (Amity Regional), Matt McKinney (Fairfield Prep)

 

Division II

Singles: Rich Ciamarra (Xavier), Roy Smith (Notre Dame), Brandon Howard (Hamden), John Delgado (West Haven), Mike DeFelice (Notre Dame), Bobby Phong (Jonathan Law)

Doubles: Gabe Sparks/Pat Francis (Notre Dame), Mike Iovanne/Evan Manemeit (North Haven), Dillon Amble/Rob Borea (Xavier)

 
2013
 
Division I
 
Singles: Bradley Orban (Foran), Jason Seidman (Amity), Jeremy Reichentahl (Cheshire), Scott Rubinstein (Daniel Hand), Alex Reiger (Daniel Hand), Luke Lemieux (Guilford)
 
Doubles: Kevin Culligan/Shane Sutera (Fairfield Prep), Evan Powell (Guilford), Matt Maher (Amity), Paul Habelow (Branford), Kevin Thompson (Sheehan)
 
Division II
 
Singles: Varun Jayaram (Xavier), Brandon Howard (Hamden), Max Schumann (Xavier), PJ Warrick (East Haven), John Delgado (West Haven), Wesley Krombel (Lyman Hall)
 
Doubles: Jack Campbell/Gabe Salles (Jonathan Law), Rees Kemp/Dave King (North Haven), Gabe Sparks (Notre Dame), Rob Borea (Xavier)
 
 
 
2012
 
Division I
Singles: Andrew Ginzberg (Amity), Jason Seidman (Amity), Bryan Adams (Cheshire), Jeremy Reichentahl (Cheshire) Scott Rubinstein (Daniel Hand), Alex Rieger (Daniel Hand)
Doubles: Teal Howard (Hamden), Mike Balokoz (Notre Dame), Wes Craft/Kevin Culligan (Fairfield Prep), Luke Lemieux/David Wagner (Guilford)
 
Division II
Singles: Brad Orban (Foran), Kyle Packnick (Shelton), John Villaluz (Shelton), Wesley Krombell (Lyman Hall), Brian Murphy (Lyman Hall), Mike Vessicchio (East Haven)
Doubles: Brian Dorrow/Zach Taylor (Foran), Kevin Thompson/Tim Earley (Sheehan), Jack Campbell/Soumyo Kundu (Jonathan Law)
 
2011
Division I
Singles: Andrew Ginsberg (Amity), Scott Rubinstein (Hand), Teal Howard (Hamden), Dan Grove (Cheshire), Eddie Hochman (Amity), Wes Craft (Fairfield Prep)
Doubles: Nate Trumbo/Casey Barry (Cheshire), Gaurav Bhat (Amity), Chris Kinney (Fairfield Prep), Patrick Monico/Drew Gordon (Hand)
 
Division II
Singles: Bradley Orban (Foran), Evan Gladney (Sheehan), Chris Ettore (Jonathan Law), Keno Rivera (Shelton), Charlie Hoyt (North Haven), Ed Orzanne (West Haven)
Doubles: Wesley Krombel (Lyman Hall), Jared Thurston (Sheehan), Istavan Kanyo/Sam Dzialo (North Haven), Rob Seng Seng Gomez/Kevin Thompson (Sheehan)
 
 
 
ALL-ORONOQUE
2010
Singles: Luka Bagi (Branford), Dakota Roos (Branford), Giovani Emestica (Career), Peter Berges (Branford), Kevin Yoo (East Haven), Charlie Hoyt (North Haven)
Doubles: Mike Vessicchio/Bobby Noonan (East Haven), Mike Platt/Joe Mauriello (Branford)
 
2009
Singles: Giovanni Emestica (Career), Luka Bagi (Branford), Jim McGrath (North Haven), Jorge Monroy (Wilbur Cross), Zach Criscuolo (North Haven), Dakota Roos (Branford)
Doubles: Anthony Vessicchio/Bobby Noonan (East Haven), Mike Platt/Joey Mauriello (Branford)
 
2008
Singles: Giovanni Emestica (Career), Luka Bagi (Branford), Ben Robbins (Branford), Dan Aupi (Branford), Stephon Cunningham (Career), Misha Leher (Wilbur Cross)
Doubles: Mike Platt/Kelly Ricciardi (Branford), Joe Mauriello/Dakota Roos (Branford)
 
2007
Singles: Steven Genovese (North Haven), Luka Bagi (Branford), John Fetzner (East Haven), Sean Rose (Branford), Max Leiserson (North Haven), Mark Hales (East Haven)
Doubles: Henry Sneath/Dan Aupi (Branford), Jeff Venditto/Sean McManus (North Haven)
 
2006
Singles: Chris Previdi (Branford); David Sodi (Wilbur Cross); Steve Genovese (North Haven); Mark Belluci (East Haven); Ben Robbins (Branford); Jeff Hardin (Wilbur Cross)
Doubles: Ron Houde/Henry Sneath (Branford); Jay Pasquariello/Sean McManus (North Haven)
 
2005
Singles: Chris Previdi (Branford); Vinny Corvari (East Haven); Corey Roos (Branford); Mike Buono (North Haven); Steve Genovese (North Haven); David Sodi (Wilbur Cross)
Doubles:  Jay Pasquariello/Jeff Venditto (North Haven)
Adam Shields/Bobby Leonzo (East Haven)

ALL-QUINNIPIAC

2010

Singles: Tom O’Brien (Fairfield Prep), Teal Howard (Hamden), Ryan Carr (Fairfield Prep), Luke Maloney (Hamden), Mark Pearson (Notre Dame), Ryan Howard (Hamden)

Doubles: Chris Indiveri/John Alteri (Fairfield Prep), Mark Powell/Connor Shortell (Notre Dame)

 

2009

Singles: Ryan Carr (Fairfield Prep), Tom O’Brien (Fairfield Prep), Jason Ottomano (Fairfield Prep), Nikko Squeglia (Fairfield Prep), Tim Stuart (Notre Dame), Jim Tarca (Notre Dame)

Doubles: Chris Indiveri/John Altieri (Fairfield Prep), Mike Laracuente (Notre Dame), Will Loftus (Xavier)

 

2008

Singles: Terry Keegan (Fairfield Prep), Ryan Carr (Fairfield Prep), Tom O’Brien (Fairfield Prep), Jason Ottomano (Fairfield Prep), Tim Stuart (Notre Dame), Jim Tarca (Notre Dame)

Doubles: Mike Laracuente/Marcus Artiz (Notre Dame), Luke Maloney (Hamden), Will Loftus (Xavier)

 

2007

Singles: Mike Schinella (Fairfield Prep), Kevin Maloney (Hamden), Tim Stuart (Notre Dame), Anders Vonderheyde (Fairfield Prep), Terry Keegan (Fairfield Prep), Jim Tarca (Notre Dame)
Doubles: Connor Stewart/Luke Delaney (Fairfield Prep), Evan Marlow
(Hamden), Kevin Smith (Notre Dame)

 

2006

Singles: Mike Schinella (Fairfield Prep); Anders Vonderheyde (Fairfield Prep); Terry Keegan (Fairfield Prep); Tim Stuart (Notre Dame); Jim Tarca (Notre Dame); Gunnar Gottschalk (Hamden)

Doubles: Will Culligan/Tim Fitzmaurice (Fairfield Prep); Matt Stuart/Carl Langerman (Notre Dame)

 

2005

Singles: Tom Curran (Fairfield Prep); Connor Heine (Fairfield Prep); Bryan King (West Haven); Gunnar Bottschak (Hamden); Max Babiarz (Xavier); Mike Schinella (Fairfield Prep)

Doubles: Tom Macre/Kevin Russo (Fairfield Prep); Dave Dreissen/Jon Galler (Xavier)

 

2004
Singles: Tom Curran (Fairfield Prep); Chris Capello (Notre Dame); Paulo Wenceslao (Xavier); Connor Heine (Fairfield Prep); Sam Russell-Gulliver (Wilbur Cross); Jack Ranges (Hamden); Bryan King (West Haven)
Doubles: Tom Macre/Kevin Russo (Fairfield Prep); Nick Alexandrov/Ryan Pellico (Hamden)


ALL-HOUSATONIC

2010

Singles: Bryan Adams (Cheshire), Spencer Beck (Cheshire), Andrew Ginzberg (Amity), John Keno-Rivera (Shelton), Ed Hochman (Amity), Dan Grove (Cheshire)

Doubles: Brian Choquette/Ryan Niland (Cheshire), Adam Brocklehurst/Jon DeMaio (Amity)

 

2009

Singles:  Stephen Schwartz (Amity), Andrew Ginzberg (Amity), Sean Adams (Cheshire), Kaleel Mahmood (Shelton), Adam Lyon (Sheehan), Greg Maher (Cheshire)

Doubles: Andrew Schwartz/Shiua Manjunauth (Amity), Ryan Niland/Brian Choquette (Cheshire)

 

2008

Singles:  Chadd Sullo (Amity), Steve Schwartz (Amity), Sean Adams (Cheshire), Jim Sheehan (Cheshire), Adam Lyon (Sheehan), Brandon Sanford (Lyman Hall)

Doubles: Wes Ratliff/Craig Ellman (Amity), Jason Hague/Brian Choquette (Cheshire)

 

2007

Singles: Ben Zuckerberg (Amity), Chad Sullo (Amity), Ricky Kramer (Amity), Jesse Silkoff (Cheshire), Tim Dise (Sheehan), Jack Baker (Cheshire)

Doubles: Matt Kramer/Brian Relihan (Amity), Wes Ratliff/Craig Elman (Amity)

 

2006

Singles: Ben Zuckerberg (Amity); Paul Vithalyathil (Amity); Cyrus Gentry (Cheshire); Jesse Silkoff (Cheshire); Ibtisam Durrani (Sheehan); Christopher Tolo (Shelton)

Doubles: Kevin Leahy/Brian Kennedy (Cheshire); Matt Kramer/Brian Relihan (Amity)

 

2005

Singles: Ben Zuckerberg (Amity); Todd Kramer (Amity); Paul Vithayathil (Amity); Cyrus Gentry (Cheshire); Jaime Marinaro (Cheshire); Steve Viglione (Shelton)

Doubles: Kevin Leahy/Zane Brandt (Cheshire); Justin Anderson/Matt Kramer (Amity)

 

2004
Singles: Ben Zuckerberg (Amity); Jason White (Amity); Todd Kramer (Amity); Rob Messer (Amity); Eli Brandt (Cheshire); Scott Matthews (Cheshire)
Doubles: Paul Vithayathil/David Chapman (Amity); Cyrus Gentry/Kevin Leahy (Cheshire)

 

ALL-HAMMONASSET

2010

Singles: Sam Cadwell (Daniel Hand), Nick Hyzak (Guilford), Nick Vonderhyde (Jonathan Law), Leon Zhang (Guilford), Alex Sobrun (Daniel Hand), Bennett Kruntz (Foran)

 

 

Doubles: Al Lluberes/Kyle Gaboury (Guilford), Alex Orban/Nick Lyon (Daniel Hand)

 

2009

Singles:  Nick Hyzak (Guilford), Jeff Zhang (Guilford), Nick Vonderheyde (Jonathan Law), Preetam Dutta (Jonathan Law), Bennett Krantz (Foran), Alex Sobron (Hand)

Doubles: Tyler Swiggett/Brendan Murphy (Hand), Al Liuberes/Kyle Gaboury (Guilford)

 

2008

Singles:  Jeff Deacon (Guilford), Sage Aronson (Guilford), Mike Ruotolo (Guilford), Nick Vonderhyde (Jonathan Law), Jeff Hanrahyan (Hand), Bennett Krantz (Foran)

Doubles: Tom Giustino/Rocco Guistino (Jonathan Law), Nick Hyzak/Chris Hoge (Guilford)

 

2007

Sage Aronson (Guilford), Jeff Deacon (Guilford), Rob Musto (Guilford), Ross Lyons (Guilford), Chris Hoge (Guilford), Stephen Haigh (Hand), Jeff Harrahan (Hand), Ryan Youngerman (Hand), Brian Krantz (Foran), Nick Vonderheyde (Jonathan Law)

 

2006

Singles:  Sage Aronson (Guilford); Doug Calligan (Guilford); Mike Ruotolo (Guilford); Bryon Krantz (Foran); Ryan Youngmerman (Hand); Brandon Lawrence (Hillhouse)

Doubles: Brian Farnelli/Steve Godikson (Hand); Doug Cook/Tom Guistino (Law)

 

2005

Singles: Vincent Hayes (Guilford); Chris Eddy (Hand); James Halperin (Guilford); Matt Cook (Law); Ricky Fohrenbach (Foran); B.J. Youngerman (Hand)

Doubles: Doug Caligan/Brandon Colman (Guilford); Dan Gilmore/Brian Fanelli (Hand)

 

2004
Singles: Ian Kirchner (Guilford); Chris Loftis (Branford); Mike Buccieri (East Haven); Torr Terranova (Hand); Vincent Hayes (Guilford); Chris Eddy (Hand)
Doubles: Pete Sagnella/Rob Manghnani (East Haven); Freo Purse/Kyle Tettlebach (Branford)

logo-scc

Follow The SCC

Follow SCCcommissioner on Twitter icon_facebook

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 23 4
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930