Wednesday, December 13, 2017
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

SCC News

2017 SCC Fall Playoff Schedule & Results

Update - Saturday, Nov. 4 - 9 p.m.

Congratulations to the following teams which have won SCC postseason titles this fall:  Guilford (girls cross country), Xavier (boys cross country), Daniel Hand (field hockey, girls soccer, boys soccer) and Cheshire (girls swimming, girls volleyball)

Congrats to the following team which have been SCC runner-ups: Amity Regional (boys cross country), Cheshire (girls cross country), Branford (field hockey), Jonathan Law (girls soccer), Fairfield Prep (boys soccer), Lauralton Hall (girls swimming) and Guilford (girls volleyball).

 

Boys/Girls Cross Country

Thursday, October 19 @East Shore Park – New Haven

Congratulations to Xavier (boys) and Guilford (girls) for winning SCC titles.  It is Xavier's 11th SCC title, and Guilford's 14th (in 24 years of the SCC).

Complete results courtesy of Paynes Corner Timing

Final Boys Team Results:  1. Xavier, 33; 2. Amity Regional, 84; 3. Fairfield Prep, 97; 4. Shelton, 123; 5. Cheshire, 157; 6. Wilbur Cross, 166; 7. Guilford, 194; 8. Lyman Hall, 225; 9. Hamden, 275; 10. Sheehan, 290; 11. Daniel Hand, 293; 12. Jonathan Law, 342; 13. Notre Dame, 389; 14. Foran, 398; 15. Branford, 409; 16. Hillhouse, 427; 17. North Haven, 488; 18. East Haven, 608

First Place:  Drew Thompson (Fairfield Prep), 15:13 (meet record).  Third straight year Thompson has won the SCC meet.

Final Girls Team Results:  1. Guilford, 40; 2. Cheshire, 76; 3. Daniel Hand, 114; 4. Shelton, 118; 5. Mercy, 163; 6. Wilbur Cross, 216; 7. Lauralton Hall, 224; 8. Hamden, 229; 9. Foran, 242; 10. Amity Regional, 249; 11. Lyman Hall, 268; 12. Sheehan, 308; 13. Jonathan Law, 332; 14. Sacred Heart Academy, 352; 15. Hillhouse, 379; 16. North Haven, 400; 17. West Haven, 536; 18. Branford, 544; 19. East Haven, 579

First Place: Meredith Bloss (Guilford), 19:17

Girls Swimming

Cheshire captured the 2017 SCC Girls Swimming title with a record-breaking 1,630.5 points.  It was the Rams' sixth straight league title, and their 23rd in the last 24 years.

Final Team Results:  1. Cheshire, 1630.5; 2. Lauralton Hall, 845.5; 3. Amity Regional, 789.5; 4. Daniel Hand, 652; 5. North Haven, 630; 6. Shelton, 545.5; 7. Foran, 502; 8. Lyman Hall, 500; 9. Mercy, 390.5; 10. Sacred Heart Academy, 379; 11. East Haven/Wilbur Cross, 347; 12. Hamden, 322; 13. Branford, 314; 14. Jonathan Law, 299.5; 15. Guilford, 183; 16. West Haven, 117; 17. Sheehan, 97

Click here for complete results (pdf)

 

 

Field Hockey

Quarterfinals - Monday, Oct. 30 @Higher Seeds

#1 Branford 5, #8 Amity Regional 1

#2 Cheshire 2, #7 Lauralton Hall 1

#3 Daniel Hand 3, #6 Hamden 0 (Oct. 31)

#4 Guilford 4, #5 Sacred Heart Academy 0

Semifinals - Wednesday, Nov. 1 @Guilford HS

#1 Branford 1, #4 Guilford 0

#3 Daniel Hand 3, #2 Cheshire 1

Championship Game - Saturday, Nov. 4 @Guilford HS

#3 Daniel Hand 0, #1 Branford 0 (3 OT, Daniel Hand wins 4-2 via penalty strokes)

 

Girls Soccer

Quarterfinals – Saturday, Oct. 28

#1 Daniel Hand 2, #8 Cheshire 0

#2 Sheehan 2, #7 Mercy 1

#3 Jonathan Law 1 , #6 Amity Regional 0

#4 Shelton 2, #5 Guilford 0

 

Semifinals – Monday, Oct. 30 @Higher Seeds

#1 Daniel Hand 3, #4 Shelton 2 (OT)

#3 Jonathan Law 3, #2 Sheehan 0

 

Championship Game  - Thursday, Nov. 2 @West Haven HS – 

#1 Daniel Hand 3, #3 Jonathan Law 0

 

Boys Soccer 

Quarterfinals – Saturday, Oct. 28

#8 Career/Hillhouse 1, #1 Guilford 1 (Career/HH advances via penalty kicks, 5-4)

#4 Fairfield Prep 2, #5 Branford 1

#2 Shelton 1, #7 Cheshire 0

#3 Daniel Hand 1, #6 Hamden 0

 

Semifinals  - Monday, Oct. 30 @Higher Seeds

#4 Fairfield Prep 7, #8 Career/Hillhouse 0

#3 Daniel Hand 4, #2 Shelton 1

 

Championship Game – Thursday, Nov. 2 @West Haven HS

#3 Daniel Hand 4, #4 Fairfield Prep 2

 

Girls Volleyball

First Round – Friday/Saturday, Oct. 27-28

#4 Hamden 3, #13 Wilbur Cross 0 (25-10, 25-21, 25-16) (Oct. 27)

#12 Sheehan 3, #5 Lauralton Hall 1 (25-20, 25-20, 21-25, 25-15) (Oct. 27)

#6 East Haven 3, #11 Shelton 2 (23-25, 21-25, 25-19, 25-17, 15-9) (Oct. 28)

#7 Branford 3, #10 Daniel Hand 0 (25-22, 25-20, 25-15) (Oct. 27)

#9 Foran 3, #8 Jonathan Law 1 (20-25, 25-19, 26-24, 25-20) (Oct. 28)

Quarterfinals  - Monday, Oct. 30 @Higher Seeds

#1 Cheshire 3, #9 Foran 1 (23-25, 25-23, 25-16, 25-14)

#2 Guilford 3, #7 Branford 0 (25-16, 25-16, 25-13)

#3 Amity Regional 3, #6 East Haven 1 (25-15, 22-25, 25-13, 25-21)

#12 Sheehan 3, #4 Hamden 1 (22-25, 25-14, 25-22, 25-16)

Semifinals - Thursday, Nov. 2 @Higher Seeds

#1 Cheshire 3, #12 Sheehan 0 (25-22, 25-12, 25-19)

#2 Guilford 3, #3 Amity Regional 1 (25-20, 20-25, 25-19, 25-22)

Championship Match – Saturday, Nov. 4 @East Haven HS

#1 Cheshire 3, #2 Guilford 1 (23-25, 25-22, 25-18, 25-22)

 

 

 

 

logo-scc

Follow The SCC

Follow SCCcommissioner on Twitter icon_facebook

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31