Friday, September 22, 2017
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

SCC News

2016 SCC Winter Sports Playoff Results

Here is the 2016 SCC Winter Sports Playoff Results. 

Boys/Girls Indoor Track - All meets at Floyd Little Athletic Center

West Sectional (Oronoque/Quinnipiac) – Jan. 26

East Sectional (Hammonasset/Housatonic) – Jan. 28

Championship Meet – Feb. 17

Final Boys Team Results: 1. Amity Regional, 88; 2. Hamden, 66; 3. Shelton, 49; 4. Lyman Hall, 36; 5. North Haven, 35; 6. Wilbur Cross, 32; 7. Hillhouse, 29; 8. East Haven, 28; 9. Cheshire, 21; 10. Daniel Hand, 17; 11. Xavier, 16; 12. Notre Dame, 14; 13. Guilford, 9; 14. Fairfield Prep, 8; 14. Sheehan, 8; 16. West Haven, 7; 17. Branford, 1; 17. Jonathan Law, 1

Final Girls Team Results: 1. Mercy, 62; 2. Sacred Heart Academy, 43; 3. Hamden, 42; 4. Cheshire, 40; 5. Branford, 37; 6. Daniel Hand, 36; 7. Shelton, 34; 8. North Haven, 25.5; 9. Amity Regional, 25; 10. East Haven, 20; 10. Jonathan Law, 20; 12. Hillhouse, 17; 13. Wilbur Cross, 16; 14. Sheehan, 13.5; 15. Guilford, 12; 16. Foran, 9; 16. Lauralton Hall, 9; 18. Lyman Hall, 4

 

Cheerleading

SCC Competition - Feb. 6 @North Haven HS – Congrats to Shelton (all-girl) and Daniel Hand (co-ed) - 2016 SCC champions

 

Gymnastics

Championship Meet – Feb. 12 @Jonathan Law HS

Final Team Results: 1. Daniel Hand, 135; 2. Jonathan Law, 128; 3. Mercy, 125.85; 4. Foran, 116.4; 5. Hamden, 52.6

 

Wrestling

Championship Meet – Feb. 13 @Wilbur Cross HS

Final Team Results: 1. Foran, 141; 2. Xavier, 130; 3. Daniel Hand, 129.5; 4. Guilford, 104; 5. Shelton, 102.5; 6. Branford, 91; 6. East Haven, 54.5; 7. Amity Regional, 37; 8. Fairfield Prep, 35; 9. Cheshire, 31; 10. Jonathan Law, 17; 10. New Haven, 17; 11. Notre Dame, 2

 

Girls Basketball

First Round – Thursday, Feb. 18 @Higher Seeds – all games at 6:30 p.m.

#2 Daniel Hand 55, #15 Cheshire 39

#3 East Haven 63, #14 Lyman Hall 36

#13 Jonathan Law 52, #4 Amity Regional 51

#5 Career 65, #12 Lauralton Hall 38

#11 Sheehan 32, at #6 Shelton 30

#10 Guilford 51, #7 Hillhouse 44

#9 Hamden 69, at #8 Sacred Heart Academy 56

 

Quarterfinals – Saturday, Feb. 20 @Sheehan HS

#1 Mercy 59, Hamden 44

Daniel Hand 63, Guilford 49

Career 56, Jonathan Law 47

East Haven 60, Sheehan 49

 

Semifinals – Monday, Feb. 22 @Jonathan Law HS – Tickets are $8 adults, $5 students and senior citizens

Daniel Hand 76, East Haven 63

Mercy 56, Career 33

 

Championship Game – Wednesday, Feb. 24 @East Haven HS – 7 p.m.

Daniel Hand 48, Mercy 46

 

Boys Basketball

First Round – Thursday, Feb. 25 @Higher Seeds

#3 Wilbur Cross 80, #14 Shelton 50

#13 Guilford 46, #4 Notre Dame 45

#5 Amity Regional 62, #12 North Haven 55

#6 Xavier 59, #11 Branford 44

#7 Hamden 72, #10 Lyman Hall 67

#8 Daniel Hand 70, #9 Cheshire 64

Quarterfinals – Saturday, Feb. 27 @Branford HS

#1 Hillhouse 76, Daniel Hand 42

Amity Regional 64, Guilford 47

#2 Fairfield Prep 73, Hamden 59

Wilbur Cross 58, Xavier 45

Semifinals – Monday, Feb. 29 @East Haven HS 

Fairfield Prep 80, Wilbur Cross 61

Hillhouse 66, Amity Regional 39

Championship Game – Wednesday, March 2 @Shelton HS

Fairfield Prep 66, Hillhouse 63

 

Girls Ice Hockey

Division I

Semifinals - Monday, Feb. 22 @Higher Seeds

#1 East Catholic/Glastonbury/South Windsor 2, #4 Hall/Conard 0

#3 Hamden 1, #2 Simsbury 0

Championship Game - Friday, Feb. 26 @Bennett Rink - West Haven - 8:15 p.m.

East Catholic/Glastonbury/South Windsor 4, Hamden 0

 

Division II

Semifinals - Monday, Feb. 22 @Higher Seeds

#4 Notre Dame-Fairfield at #1 Amity/North Haven/Cheshire @Shelton Rinks - 4 p.m.  (Wed., Feb. 24)

#2 West Haven/SHA 2, #3 Daniel Hand 0

Championship Game - Friday, Feb. 26 @Bennett Rink

Amity/North Haven/Cheshire 2, West Haven/SHA 1

 

SCC/SWC Boys Ice Hockey

Division I

Championship Game – Friday, March 4 @Bennett Rink – 6:15 p.m.

Fairfield Prep 4, Notre Dame-West Haven 3 (Prep wins, 1-0, via shoot-out)

 

Division II

Semifinals  - Thursday, March 3 @Bennett Rink

#1 North Branford 8, #4 Guilford 3

#3 Cheshire 4, #2 North Haven 3 (ot)

Championship Game – Saturday, March 5 @Bennett Rink

North Branford 7, Cheshire 4

 

Division III

Semifinals – Wednesday, March 2 @Milford Ice Pavilion

#4 BBD 2, #1 Lyman Hall/HK 1

#2 New Fairfield/Immaculate 3, #3 Newtown 2

Championship Game – Friday, March 4 @Bennett Rink

NFI 5, BBD 2

 

 

Boys Swimming

Championship Meet - March 2 @Southern Connecticut State University

Final Team Results

1. Fairfield Prep, 1258.5; 2. Cheshire, 1171; 3. Notre Dame, 651; 4. Branford/Guilford, 591; 5. Amity Regional, 582; 6. Xavier, 448.5; 7. Daniel Hand, 440; 8. Shelton, 388; 9. Hamden, 365; 10. Sheehan, 342; 11. Foran, 329; 12. Lyman Hall, 288; 13. West Haven, 207; 14. North Haven, 197; 15. Haddam-Killingworth, 134; 16. Jonathan Law, 102

Click here for complete results (pdf)

Championship – March 2 @SCSU – 6 p.m.

logo-scc

Follow The SCC

Follow SCCcommissioner on Twitter icon_facebook

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
12
34567 89
10111213141516
17181920212223
24252627282930