Friday, September 22, 2017
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

SCC News

2015 Fall Sports Playoff Schedules & Results

SCCLogoE.jpg SMALL
 
 
 
Girls Volleyball Championship Game - Amity defeats Cheshire, 3-2 (25-18, 15-25, 25-19, 15-25, 15-6)
Boys Soccer Championship Game - Shelton defeats West Haven, 3-2, to win 1st ever title
Girls Swimming Championship Meet - Cheshire wins 4th straight title, and 21st in 22 years
Girls Soccer Championship Game -Shelton defeats Lauralton Hall, 2-2 via penalty kicks (3-1)
Field Hockey Championship Game - Lauralton Hall defeats Daniel Hand, 2-1, to win 1st title
 
 
 
Boys/Girls Cross Country Congratulations to Amity Regional - boys and girls champions
 

Final Girls Team Results:  1. Amity Regional, 82; 2. Cheshire, 104; 3. Mercy, 108; 4. Guilford, 121; 5. Daniel Hand, 122; 6. Branford, 131; 7. Wilbur Cross, 217; 8.Shelton, 233; 9. North Haven, 234; 10. Lyman Hall, 254; 11. Hamden, 261; 12. Foran, 265; 13. Lauralton Hall, 285; 14. Sacred Heart Academy, 373; 15. Sheehan, 448; 16. East Haven, 464; 17. Jonathan Law, 475; 18. West Haven, 577

It is Amity Regional’s third SCC title (1995 and 1999).

Top Finisher: Mackenzie Pias (Mercy), 18:29

Final Boys Team Results: 1. Amity Regional, 46; 2. Fairfield Prep, 57; 3. Guilford 105; 4. Cheshire, 115; 5. Shelton, 140; 6. Xavier, 145; 7. Hamden, 181; 8. Daniel Hand, 201; 9. Foran, 248; 10. Notre Dame, 296; 11. Lyman Hall, 297; 12. Branford, 345; 13. North Haven, 350; 14. Sheehan, 377; 15. Hillhouse, 431; 16. Jonathan Law, 432; 17. Wilbur Cross, 450; 18. East Haven, 497; 19. West Haven, 573

It is Amity Regional’s second straight title, and sixth overall (1995, 2003, 2005, 2008, 2014)

Top Finisher:  Andrew Thompson (Fairfield Prep), 15:44

Complete Results (pdf)

Boys Soccer
 
Quarterfinals - Saturday, Oct. 31
#8 Hamden 0, #1 Daniel Hand 0 (Hamden advanced via penalty kicks, 5-4)
#5 Shelton 2, #4 Guilford 0
#2 Fairfield Prep 2, #7 Wilbur Cross 0
#6 West Haven 5, #3 Cheshire 0
Semifinals - Monday, Nov. 2 @Higher Seeds
#6 West Haven 2, #2 Fairfield Prep 0
#5 Shelton 1, #8 Hamden 0
 
Championship Game  - Wednesday, Nov. 4 @East Haven HS
Shelton 3, West Haven 2
 
Girls Soccer
 
Quarterfinals - Saturday, Oct. 31 @Higher Seeds
#8 Mercy 3, #1 Guilford 1
#4 Shelton 3, #5 East Haven 2 (OT)
#2 Lauralton Hall 1, #7 Sheehan 0 (Friday, Oct. 30)
#6 Daniel Hand 2, #3 Amity Regional 0
 
Semifinals - Monday, Nov. 2 @Higher Seeds
#2 Lauralton Hall 2, #6 Daniel Hand 1
#4 Shelton 4, #8 Mercy 3
 
Championship Game - Wednesday, Nov. 4 @East Haven HS
Shelton 2, Lauralton Hall 2 (Shelton wins via penalty kicks, 3-1)
 
 
Field Hockey
 
Quarterfinals – Friday/Saturday, Oct. 30-31
#1 Lauralton Hall 2, #8 Mercy 1 (Fri., Oct. 30)
#4 Branford 2, #5 Hamden 0 (Sat., Oct. 31)
#2 Cheshire 2, #7 Sacred Heart Academy 0 (Sat., Oct. 31)
#3 Daniel Hand 1, #6 Guilford 0 (OT) (Sat., Oct. 31)
 
Semifinals – Monday, Nov. 2 @Hamden HS
Lauralton Hall 2, Branford 1
Daniel Hand 1, Cheshire 0
 
Championship Game – Wednesday, Nov. 4 @Hamden HS
#1 Lauralton Hall 2, #3 Daniel Hand 1
 
Girls Volleyball
First Round - Friday/Saturday, Oct. 30-31
#4 Branford 3, #13 Sheehan 1 (20-25, 25-17, 25-23, 25-16) (Oct. 30)
#5 East Haven 3, #12 Foran 1 (25-16, 25-19, 23-25, 25-7) (Oct. 31)
#6 Daniel Hand 3, #11 Lauralton Hall 0 (25-22, 25-17, 28-26) (Oct. 30)
#7 West Haven 3, #10 Sacred Heart Academy 1 (25-22, 22-25, 28-26, 25-23) (Oct. 30)
#8 Shelton 3, #9 Mercy (20-25, 25-21, 22-25, 25-17, 15-6) (Oct. 31)
 
Quarterfinals - Monday, Nov. 2 @Higher Seeds
#1 Amity Regional 3, #8 Shelton 0 (25-15, 25-14, 25-11)
#4 Branford 3, #5 East Haven 1 (25-21, 10-25, 25-9, 25-21)
#2 Cheshire 3, #7 West Haven 0 (25-16, 25-12, 25-15)
#6 Daniel Hand 3, #3 Guilford 1 (25-22, 17-25, 25-21, 25-23)
 
Semifinals - Wednesday, Nov. 4 @Higher Seeds
#1 Amity Regional 3, #4 Branford 0 (25-20, 25-12, 25-13)
#2 Cheshire 3, #6 Daniel Hand 0 (25-13, 25-16, 25-18)
 
Championship Game - Friday, Nov. 6 @North Haven HS
#1 Amity Regional 3, #2 Cheshire 2 (25-18, 15-25, 25-19, 15-25, 15-6)

Girls Swimming
Trials – Monday, Nov. 2 – Div. 1 @North Haven HS; Div. 2 @West Haven HS – 5 p.m.
Diving – Tuesday, Nov. 3 @Hamden HS – 5:30 p.m.
Championship Meet – Wednesday, Nov. 4 @SCSU – Cheshire finishes first; Lauralton Hall was 2nd, Amity Regional 3rd
 
Final Team Results: 1. Cheshire, 1426.5; 2. Lauralton Hall, 1109; 3. Amity Regional, 859.5; 4. Daniel Hand, 642.5; 5. North Haven, 585.5; 6. Branford, 540; 7. Shelton, 465; 8. Sacred Heart Academy, 434; 9. Lyman Hall, 430; 10. Sheehan, 380; 11. Mercy, 371; 12. Foran, 357; 13. Hamden, 311; 14. Jonathan Law, 194; 15. West Haven, 190; 16. East Haven, 87
 
 

logo-scc

Follow The SCC

Follow SCCcommissioner on Twitter icon_facebook

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
12
34567 89
10111213141516
17181920212223
24252627282930