Thursday, December 14, 2017
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

SCC News

SCC Teams Win Five State Titles in the Spring Season

Congratulations to five SCC teams that won state championships in the recently completed spring season:  Hillhouse girls outdoor track & field (Class MM), Daniel Hand boys tennis (Class L co-champs), Daniel Hand golf (Division II), Fairfield Prep boys lacrosse (Class L), and Amity baseball (Class LL).

State runner-ups (5): Amity girls outdoor track & field (Class LL), Branford boys outdoor track & field (Class L), Guilford boys tennis (Class M), Mercy softball (Class LL) and Foran (Class L softball).

Congratulations to Bradley Orban (Foran), who won his second straight boys tennis State Open title.  Orban defeated Ferdinand Gelbrich (Housatonic Regional) in straight sets, 7-5, 6-2, on June 6.

Congratulations to Amity's David Karabinos and Alexa Eldracher, who won the state decathlon/heptathlon, respectively, on June 12.  Karabinos won for the third straight year and Eldracher for the second consecutive time.

RECENT RESULTS

Wednesday, June 12

Boys Decathlon/Girls Heptathlon @Willow Brook Park - Congratulations to Amity's David Karabinos (decathlon) and Alexa Eldracher (heptathlon), who both won the titles.

Class L Softball Championship Game - Masuk 3, Foran 2 - SCC runner-up Lions finish 22-5 and made third straight state title berth.

Monday, June 10
Congratulations to Daniel Hand - Division II golf state champions

Sunday, June 9
Class LL Softball Championship Game - Southington 1, Mercy 0 - SCC champion Tigers finish 23-5

Saturday, June 8
Class L Boys Lacrosse Championship Game - Fairfield Prep 14, Staples 8 - Congrats to the Jesuits - 6th state title in last 8 years

Class LL Baseball Championship Game - Amity 4, Southington 0 - Congrats to Spartans - first state title since 2007

Wednesday, June 5

Class L Boys Lacrosse Semifinals - Fairfield Prep 12, Ridgefield 9

Class M Softball Semifinals - Granby Memorial 7, East Haven 0

Class LL Softball Semifinals - Mercy 9, Bristol Central 2

Tuesday, June 4

Class L Baseball Semifinals - Waterford 2, Notre Dame 0

Class L Baseball Semifinals - New Canaan 5, North Haven 1

Class LL Baseball Semifinals - Amity 3, Fairfield Prep 2

Class L Softball Semifinals - Foran 5, Maloney 4

Saturday, June 1

Class M Boys Tennis:  Bradley Orban (Foran) defeated Dan Rombola (Berlin), 6-0, 6-1, to win state title.

Class LL Boys Tennis: Jason Seidman (Amity) defeated Reid Risinger (Glastonbury), 6-1, 6-3 to win state title

Class L Baseball Quarterfinals - Notre Dame 9, Fitch 1

Class L Baseball Quarterfinals - North Haven 2, Bunnell 0

Class M Baseball Quarterfinals - Holy Cross 5, Sheehan 2

Class LL Baseball Quarterfinals - Amity 6, Greenwich 0

Class LL Baseball Quarterfinals - Fairfield Prep 6, Bristol Central 2

Class L Boys Lacrosse Quarterfinals - Fairfeld Prep 14, Xavier 2

Class M Boys Lacrosse Quarterfinals - New Fairfield 7, Guilford 6

Class L Softball Quarterfinals - Foran 11, Bunnell 0

Friday, May 31

Class LL Softball Quarterfinals - Mercy 5, Daniel Hand 4 (9)

Class LL Softball Quarterfinals - Bristol Central 2, West Haven 0

Class L Softball Quarterfinals - Maloney 4, Sheehan 1

Class M Softball Quarterfinals - East Haven 1, Seymour 0 (8)

Class L Boys Volleyball Quarterfinals - Staples 3, Cheshire 0 (15-25, 8-25, 24-26)

Class L Boys Volleyball Quarterfinals - Ridgefield 3, Xavier 1 (26-28, 25-19, 25-15, 25-18)

 

 

 

 

logo-scc

Follow The SCC

Follow SCCcommissioner on Twitter icon_facebook

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31