Tuesday, December 10, 2019
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

SCC News

2019 SCC Fall Sport Playoff Schedule & Results

UPDATED: Saturday, Nov. 9 - 9:00 p.m.

Congratulations to the following SCC Fall Sport Champions (runner-ups): 

Guilford girls cross country (Amity Regional)

Xavier boys cross country (Guilford)

Cheshire girls swimming (Amity Regional)

Guilford boys soccer (Daniel Hand)

Guilford girls soccer (Shelton)

Guilford field hockey (Amity Regional)

Guilford girls volleyball (Shelton)

Boys & Girls Cross Country

Thursday, Oct. 17 @East Shore Park @East Shore Park – New Haven

Girls Results: 1. Guilford, 44; 2. Amity Regional, 61; 3. Cheshire, 134; 4. Daniel Hand, 172; 5. Jonathan Law, 177; 6. Wilbur Cross, 199; 7. Mercy, 211; 8. Sacred Heart Academy, 215; 9. Sheehan, 225; 10. Hamden, 255; 11. Shelton, 267; 12. Foran, 279; 13. Branford, 282; 14. Lauralton Hall, 325; 15. North Haven, 380; 16. East Haven, 476; 17. West Haven, 518

Top Individuals: 1.  Ella Bradford (Hamden), 20:00; 2. Lizzie Brown (Sheehan), 20:23; 3. Clara Wiesler (Guilford), 20:27; 4. Ariana Garay (Amity Regional), 20:46; 5. Aviva Wyner (Amity Regional), 20:49; 6. Katie Konareski (Jonathan Law), 21:18; 7. Adriana Franzese (Shelton), 21:30; 8. Olivia Skapczynski (Guilford), 21:35; 9. Emma Bonz (Guilford), 21:36; 10. Katrina Muhs (Guilford), 21:37; 11. Olivia Ferraro (Cheshire), 21:46; 12. Meghan Georgescu (Cheshire), 21:48

Boys Results: 1. Xavier, 42; 2. Guilford, 96; 3. Amity Regional, 124; 4. Cheshire, 127; 5. Daniel Hand, 132; 6. Shelton, 156; 7. Notre Dame, 171; 8. Sheehan, 184; 9. Hamden, 259; 10. North Haven, 285; 11. Branford, 315; 12. West Haven, 318; 13. Jonathan Law, 350; 14. Wilbur Cross, 362; 15. Fairfield Prep, 423; 16. Lyman Hall, 439; 17. Foran, 507

Top Individuals: 1. Robbie Cozean (Xavier), 16:03; 2. Brendan Mellitt (Cheshire), 16:38; 3. Mason Beaudette (Amity Regional), 17:08; 4. John Dill (Amity Regional), 17:11; 5. Benjamin Crair (Guilford), 17:24; 6. Ryan Farrell (Cheshire), 17:29; 7. Eamon Burke (Xavier), 17:33; 8. Dante Zucconi (Daniel Hand), 17:34; 9. George Luke (Xavier), 17:35; 10. Jacob Daxner (Shelton), 17:36; 11. Brody Santagata (Xavier), 17:38; 12. Griffin Hughes (Guilford), 17:39

Complete results courtesy of Paynes Corner Timing

Girls Swimming

Championship – Mon., Nov. 4 @Southern Connecticut State University

Final Team Results: 1. Cheshire, 1225; 2. Amity Regional, 956; 3. North Haven, 803; 4. Daniel Hand, 792.50; 5. Lauralton Hall, 682; 6. Hamden, 573; 7. Mercy, 489; 8. Jonathan Law, 427; 9. Lyman Hall, 382; 10. East Haven/Wilbur Cross, 379; 11. Branford, 340; 12. Foran, 331; 13. Guilford, 317; 14. Sheehan, 286; 15. Shelton, 229.50; 16. Sacred Heart Academy, 224; 17. West Haven, 174

Meet Most Outstanding Performer:  Madeline Bergin, North Haven

 

Boys Soccer

Quarterfinals – Saturday, Nov. 2

#1 Daniel Hand 4, #8 Amity Regional 2

#2 Guilford 2, #7 Wilbur Cross 1 (OT)

#3 Xavier 1, #6 Cheshire 1 (Xavier advances via penalty kicks, 3-1)(Nov. 1)

#4 Shelton 1, #5 Hamden 0

Semifinals – Monday, Nov. 4 @Higher Seeds

#2 Guilford 1, #3 Xavier 1 (Guilford advances via penalty kicks, 4-2)

#1 Daniel Hand 1, #4 Shelton 0 (OT)

Championship Game – Wednesday, Nov. 6 @Ken Strong Stadium – West Haven HS

Guilford 1, Daniel Hand 0

 

Girls Soccer

Quarterfinals – Saturday, Nov. 2

#1 Cheshire 1, #8 Daniel Hand 0

#2 Mercy 3, #7 Amity Regional 2 (Nov. 1)

#3 Guilford 1, #6 Foran 0

#4 Shelton 1, #5 Sheehan 0

Semifinals – Monday, Nov. 4 @Higher Seeds

#3 Guilford 1, #2 Mercy 0

#4 Shelton 2, #1 Cheshire 0

Championship Game – Wednesday, Nov. 6 @Ken Strong Stadium – West Haven HS

Guilford 2, Shelton 1

 

Field Hockey

Quarterfinals – Saturday, Nov. 2

#1 Guilford 7, #8 Hamden 1

#7 SHA at #2 Amity Regional – 3 p.m. (Sunday, Nov. 3)

#3 Branford 3, #6 Mercy 0

#4 Daniel Hand 2, #5 Cheshire 2 (Daniel Hand advances via penalty strokes, 6-4) (Nov. 1)

Semifinals – Tuesday, Nov. 5 @Higher Seeds

Guilford 2, Daniel Hand 1

Amity Regional 3, Branford 1

Championship Game – Thursday, Nov. 7 @Guilford HS

Guilford 1, Amity Regional 0

 

Girls Volleyball

First Round – Saturday, Nov. 2

#3 Cheshire 3, #14 Hamden 0 (25-19, 25-9, 25-23)

#4 Jonathan Law 3, #13 North Haven 2 (23-25, 26-24, 22-25, 25-10, 15-6)

#5 Daniel Hand 3, #12 Sheehan 1 (25-19, 20-25, 25-23, 25-12) (Nov. 1)

#6 Amity Regional 3, #11 Career 0 (25-12, 25-15, 25-19)

#7 Sacred Heart Academy 3, #10 Mercy 2 (25-21, 23-25, 25-23, 18-25, 15-8)

#8 East Haven 3, #9 West Haven 0 (25-11, 25-19, 25-21) (Nov. 1)

Quarterfinals – Tuesday, Nov. 5 @Higher Seeds

Guilford 3, East Haven 0 (25-14, 25-6, 25-17)

Jonathan Law 3, Daniel Hand 0 (25-11, 25-12, 25-17)

Shelton 3, SHA 0 (25-8, 25-13, 26-24)

Cheshire 3, Amity 1 (25-18, 25-18, 22-25, 25-18)

Semifinals – Thursday, Nov. 7 @Higher Seeds

Guilford 3, Jonathan Law 1 (25-8, 25-14, 12-25, 25-14)

Shelton 3, Cheshire 2 (25-19, 20-25, 23-25, 25-22, 15-13)

Championship Match – Saturday, Nov. 9 @East Haven HS – 6 p.m.

Guilford 3, Shelton 2 (25-11, 15-25, 22-25, 25-21, 15-10)

 

Follow The SCC

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031