Sunday, May 26, 2019
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

SCC News

2019 SCC Spring Sports Playoff Schedule & Results

Updated:  Saturday, May 25 - 5:45 p.m.

CHAMPIONSHIP SCHEDULE & RESULTS

Friday, May 24 - Boys Volleyball - Cheshire 3, Daniel Hand 1 (25-27, 25-17, 25-13, 25-18)

Friday, May 24 - Softball -. Cheshire 3, North Haven 2 (8 innings)

Saturday, May 25 - 1 p.m. -- Girls Lacrosse - Guilford 11, Cheshire 10 (OT)

Saturday, May 25 -- Baseball - Cheshire 4, Amity Regional 3 

Saturday, May 25 - 3 p.m. --- Boys Lacrosse - Fairfield Prep 13, Guilford 7

Congratulations to the 2019 SCC spring champions:  Hillhouse (boys and girls outdoor track & field), Daniel Hand (boys and girls tennis), Cheshire (softball and baseball), Guilford (girls lacrosse) and Fairfield Prep (boys lacrosse)

Girls Lacrosse

First Round - Saturday, May 18

#6 Sheehan 16, #3 Branford 7

#4 Daniel Hand 17, #5 Sacred Heart Academy 6

Semifinals - Tuesday, May 21

#1 Cheshire 19, #4 Daniel Hand 6

#2 Guilford 17, #6 Sheehan 6

Championship Game - Saturday, May 25 @Ken Strong Stadium - West Haven HS

Guilford 11, Cheshire 10 (OT)

 

Boys Lacrosse

First Round - Saturday, May 18

#3 Xavier 14, #6 Branford 8

#4 Daniel Hand 13, #5 Notre Dame 6

Semifinals - Tuesday, May 21

#1 Fairfield Prep 14, #4 Daniel Hand 5

#2 Guilford 17, #3 Xavier 7

Championship Game - Saturday, May 25 @Ken Strong Stadium - West Haven HS - 3 p.m.

Fairfield Prep 13, Guilford 7

 

Girls Tennis

Quarterfinals – Monday, May 20

#1 Daniel Hand 7, #8 Foran 0

#2 Amity Regional 6, #7 Jonathan Law 0

#3 Cheshire 4, #6 North Haven 3

#4 Lauralton Hall 4, #5 Sheehan 0

Semifinals – Tuesday, May 21 @Yale University Indoor Courts

Daniel Hand 6, Lauralton Hall 1

Amity Regional 6, Cheshire 1

Championship – Wednesday, May 22 @Yale University Indoor Courts

Daniel Hand 5, Amity Regional 2

 

Boys Tennis

Quarterfinals – Monday, May 20

#1 Daniel Hand 7, #8 North Haven 0

#2 Fairfield Prep 6, #7 Cheshire 1 (May 21)

#3 Amity Regional 5, #6 Branford 0

#4 Guilford 5, #5 Xavier 1

Semifinals - Tuesday, May 21 @Yale University Indoor Courts

Daniel Hand 6, Guilford 1

Amity Regional 4, Fairfield Prep 3

Championship – Wednesday, May 22 @Yale University Indoor Courts

Daniel Hand 7, Amity Regional 0

 

Baseball

Quarterfinals – Monday, May 20

#1 Cheshire 6, #8 Wilbur Cross 4 (May 21)

#2 Amity Regional 3, #7 East Haven 1

#3 Daniel Hand 4, #6 Guilford 3 (11 innings)

#5 North Haven 5, #4 Notre Dame 4 (11 innings, May 21)

Semifinals – Wednesday, May 21 @Piurek Field – West Haven

Amity Regional 7, Daniel Hand 6

Cheshire 13, North Haven 4

Championship Game – Saturday, May 25 @Piurek Field – West Haven - 3 p.m.

Cheshire 4, Amity Regional 3

 

Softball

Quarterfinals – Monday, May 20

#1 North Haven 8, #1 Sacred Heart Academy 0

#2 Cheshire 2, #7 Daniel Hand 0 (5)

#6 Amity Regional 4, at #3 West Haven 1  (6)

#4 Jonathan Law 5, #5 Lauralton Hall 1

Semifinals – Tuesday, May 21 @Biondi Field – West Haven 

North Haven 11, Jonathan Law 3

Cheshire 4, Amity Regional 3

Championship Game – Friday, May 24 @Biondi Field – West Haven 

Cheshire 3, North Haven 2

 

Boys Volleyball

Semifinals @Higher Seeds

#2 Daniel Hand 3, #3 Shelton 1 (30-28, 21-25, 25-23, 25-19)  (May 21)

#1 Cheshire 3, #4 Amity Regional 0 (25-9, 25-14, 25-16) (May 22)

Championship Game - Friday, May 24 

Cheshire 3, Daniel Hand  1 (25-27, 25-17, 25-13, 25-18)

 

Boys Golf - defending champion: Xavier

Tues., May 28 @Racebrook Country Club – Orange – 9 a.m. - Teams that have qualified:  Amity Regional, Daniel Hand, Fairfield Prep, Guilford, Hamden, Jonathan Law, Notre Dame, Shelton and Xavier.    Dan Doherty (Lyman Hall) and Julian Nirmal (Sheehan) have qualified as individuals based on stroke differential.

 

Girls Golf - defending champion: Amity Regional

Wed., May 29 @Hawk’s Landing – Southington – 8 a.m.

 

Boys and Girls Outdoor Track & Field

East Sectional – Tues., May 14 @Bowen Field

Final Girls Team Results: 1. Hillhouse, 161; 2. Sheehan, 120.83; 3. Shelton, 120; 4. Amity Regional, 97.33; 5. Cheshire, 59.5; 6. Guilford, 43.5; 7. Jonathan Law, 33.5; 8. Daniel Hand, 31; 9. Foran, 17.83; 10. Lyman Hall, 15.5

Final Boys Team Results: 1. Shelton, 125.50; 2. Hillhouse, 119; 3. Amity Regional, 111.5; 4. Daniel Hand, 81; 5. Sheehan, 69.5; 6. Jonathan Law, 62; 7. Cheshire, 50; 8. Foran, 28; 8. Lyman Hall, 28; 10. Guilford, 26.50

West Sectional – Wed., May 2019 SCC Boys Tennis Playoff Schedule15 @Bowen Field

Final Girls Team Results: 1. Sacred Heart Academy, 148; 2. Hamden, 119; 3. Wilbur Cross, 110; 4. North Haven, 100; 5. East Haven, 60.5; 6. Career, 50; 6. Mercy, 50; 8. Lauralton Hall, 31; 9. West Haven, 19.5; 10. Branford, 3

Final Boys Team Results: 1. Notre Dame, 142; 2. Hamden, 120; 3. Branford, 111; 3. Wilbur Cross, 111; 5. Xavier, 79; 6. Fairfield Prep, 63; 7. East Haven, 43; 8. North Haven, 26; 9. West Haven, 1

Championship Meet – Monday, May 20 @Lyman Hall HS – Congratulations to Hillhouse (boys and girls) - 2019 champions!

Final Girls Team Results:  1. Hillhouse, 121; 2. Shelton, 76; 3. Sheehan, 66.5; 4. Sacred Heart Academy, 56; 5. Wilbur Cross, 54; 6. North Haven, 49; 7. Hamden, 44; 8. Guilford, 41; 9. Amity Regional, 37.5; 10. East Haven, 27; 11. Career, 26; 12. Cheshire, 23; 13. Foran, 18; 13. Daniel Hand, 18; 15. Jonathan Law, 16.5; 16. Mercy, 14; 17. West Haven, 8.5; 18. Lyman Hall, 6

Final Boys Team Results:  1. Hillhouse, 85; 2. Wilbur Cross, 83; 3. Hamden, 66.5; 4. Notre Dame, 65; 5. Xavier, 64; 6. Amity Regional, 61; 7. Shelton, 58; 8. Daniel Hand, 45; 9. Branford, 27.5; 10. Sheehan, 26; 10. Fairfield Prep, 26; 12. Foran, 24; 13. Jonathan Law, 23; 14. Lyman Hall, 20; 15. East Haven, 12; 16. Cheshire, 11; 17. Guilford, 5

 

 

Follow The SCC

Follow SCCcommissioner on Twitter icon_facebook

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1234
567891011
1213 14 15161718
19 2021 22 23 24 25
262728293031