Friday, October 19, 2018
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

SCC News

2018 SCC Spring Sport Scholar Athletes, presented by Blanchette Sporting Goods

Blanchette Sporting Goods is the presenting sponsor of the Southern Connecticut Conference Scholar Athlete Recognition program.

The SCC Scholar Athlete recognition program recognizes the “best of the best” in the SCC.  Recipients are selected by their school’s coaches and athletic directors. Recipients must have a minimum of a B (3.0) average overall and be a varsity letterwinner. Recipients should also demonstrate leadership qualities by: being a positive role model for other students both on and off the field; exhibiting an ability to help a teammate overcome adversity; showing a commitment to self-improvement; and putting the needs of the team before  themselves.

Spring 2018 Recipients

Amity Regional – Vince Li (tennis), Sebin Park (golf)

Branford – Sophie Spencer (lacrosse), Christian Miller (baseball)

Career Magnet – Selma Abouneameh (tennis), Arturo Munoz (tennis)

Cheshire – Rachel Kaplan (outdoor track & field), Mike Jeffrey (lacrosse)

Daniel Hand – Riley Kokoruda (lacrosse), James DeGrasse (baseball)

East Haven – Frank Camera (baseball), Molly Mazzucco (outdoor track & field)

Fairfield Prep – Nicholas Allen (tennis), Shane McGorty (rugby)

Foran – Julia Kopstein (lacrosse), Gean DeGuzman (tennis)

Guilford – Rhys Kalama (outdoor track & field), Samantha Stofflet (tennis)

Hamden – Michael Ferrett (baseball), MacKenzie Sargolini (softball)

Hillhouse – Shayna Smith (outdoor track & Field), Pierroto Muhire (golf)

Jonathan Law – Carl Maxwell (baseball), Monica Pydipati (tennis)

Lauralton Hall – Julia Elizabeth Petalcorin (tennis)

Lyman Hall – Sierrah Rich (outdoor track & field), Jack Gaynor (tennis)

Mercy – Megan Buyak (lacrosse), Mary Sposito (lacrosse)

North Haven – Kylie Brandt (lacrosse), Matthew Carroll (tennis)

Notre Dame – Akshay Reddy (baseball), Stephen Stanio (lacrosse)

Sacred Heart Academy – Maia Jakubowski (tennis)

Sheehan – Patrick Christensen (baseball), Samantha Iannone (softball)

Shelton - Alex Reunhorst (tennis), Victoria Kostour (tennis)

West Haven – Eugene Pacapelli (ice hockey), Mackenzie Holy (lacrosse)

Wilbur Cross – Neco McFadden (golf), Sara Thakur (tennis)

Xavier – Dylan Albert (baseball), Zachary Rampone (volleyball)

Follow The SCC

Follow SCCcommissioner on Twitter icon_facebook

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
123456
789 10111213
1415161718 1920
21222324252627
28293031