Monday, July 23, 2018
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

SCC News

2018 SCC Spring Sports Playoff Final Results

Congratulations to the SCC 2018 spring sport playoff champions:  Daniel Hand girls tennis, Daniel Hand boys tennis, Hillhouse girls outdoor track & field, Shelton boys outdoor track & field, Fairfield Prep boys lacrosse, Fairfield Prep baseball, Daniel Hand girls lacrosse, North Haven softball, Xavier boys golf and Amity Regional girls golf

Boys/Girls Outdoor Track

East Sectional: Mon, May 14 -2 p.m. @ Amity Regional HS (Housy/Hamm) 

Final Boys Team Results:1. Shelton, 113; 2. Daniel Hand, 103; 3. Amity Regional, 81; 4. Jonathan Law, 74; 5. Lyman Hall, 73; 6. Hillhouse, 71; 7. Sheehan, 69; 8. Cheshire, 54; 9. Foran, 38; 10. Guilford, 38

Final Girls Team Results: 1. Sheehan, 128; 2. Hillhouse, 123; 3. Shelton, 114; 4. Guilford, 101; 5. Amity Regional, 57; 6. Cheshire, 54; 7. Daniel Hand, 39; 8. Jonathan Law, 38; 9. Lyman Hall, 37; 10. Foran, 7

West Sectional – Fri., May 18 – 2 p.m. @Bowen Field - New Haven (Oron/Quinn)

Final Boys Team Results:  1. Xavier, 131; 2. Notre Dame, 96.5; 3. Hamden, 92; 4. Branford, 72.5; 5. Fairfield Prep, 71; 6. Wilbur Cross, 61; 7. North Haven, 53; 8. West Haven, 50; 9. East Haven, 45; 10. Career, 20

Final Girls Team Results: 1. Hamden, 155; 2. Wilbur Cross, 105; 3. Sacred Heart Academy, 103; 4. North Haven, 79; 5. Mercy, 74; 6. East Haven, 59; 7. Branford, 43; 8. Lauralton Hall, 25; 9. Career, 23; 10. West Haven, 13

SCC Championship Meet: Wed., May 23 @ Amity Regional HS

Final Girls Team Results: 1. Hillhouse, 103; 2. Hamden, 92; 3. Shelton, 78; 4. Guilford, 74.5; 5. Sheehan, 68.5; 6. Sacred Heart Academy, 50.5; 7. Wilbur Cross, 45; 8. North Haven, 39; 9. Amity Regional, 22.5; 10. Daniel Hand, 22; 11. East Haven, 21; 11. Cheshire, 21; 13. Jonathan Law, 16; 14. Lyman Hall, 12.5; 15. Mercy 12; 15. Branford, 12; 17. Career, 8; 18. Lauralton Hall, 3; 19. Foran, 0.5

Final Boys Team Results: 1. Shelton, 94; 2. Daniel Hand, 74; 3. Hillhouse, 66; 4. Lyman Hall, 61; 5. Xavier, 54.5; 6. Hamden, 49; 7. Amity Regional, 40; 8. Jonathan Law, 37; 8. Cheshire, 37; 10. Branford, 33.5; 11. Fairfield Prep, 33; 12. Notre Dame, 25; 13. Foran, 24, 14. Sheehan, 19; 15. North Haven, 16; 16. Wilbur Cross, 12; 17. West Haven, 10; 17. East Haven, 10; 19. Guilford, 7

 

Boys Lacrosse - 6 teams qualify

First Round

#3 Guilford 16, #6 Shelton 4 (May 20)

#4 Cheshire 18, #5 Xavier 12 (May 19)

Semifinals – Tuesday, May 22 @Higher Seeds

#4 Cheshire 9, #1 Daniel Hand 5

#2 Fairfield Prep 20, #3 Guilford 9

Championship Game – Thursday, May 24 @Ken Strong Stadium – West Haven HS

Fairfield Prep 12, Cheshire 10

 

Girls Lacrosse – 6 teams qualify

First Round

#3 Branford 21, #6 North Haven 6 (May 19)

#5 Guilford 16, #4 Mercy 10 (May 20)

Semifinals – Tuesday, May 22 @Higher Seeds

#1 Daniel Hand 17, #4 Guilford 7

#2 Cheshire 10, #3 Branford 7

Championship Game – Thursday, May 24 @Ken Strong Stadium – West Haven HS

Daniel Hand 12, Cheshire 10

 

Boys Tennis –  8 teams

Quarterfinals – Monday, May 21 @Higher Seeds – 3:30 p.m.

#1 Daniel Hand 6, #8 Shelton 1

#4 Fairfield Prep 5, #5 Xavier 2

#2 Amity Regional 7, #7 Branford 0

#3 Guilford 4, #6 Notre Dame 2

Semifinals – Tuesday, May 22 @Yale University Tennis Courts - Indoor

#1 Daniel Hand 7, #4 Fairfield Prep 0

#2 Amity Regional 4, #3 Guilford 3

Championship – Wednesday, May 23 @@Yale University Tennis Courts – 1 p.m.

Daniel Hand 7, Amity Regional 0

 

 

Girls Tennis –  8 teams

Quarterfinals – Monday, May 21 @Higher Seeds

#1 Daniel Hand 7, #8 Foran 0

#4 Lauralton Hall 6, #5 Cheshire, 6-1

#2 Guilford 7, #7 North Haven 0

#3 Amity Regional 5, #6 Mercy 2

Semifinals – Tuesday, May 22 @Yale University Tennis Courts – INDOOR

#1 Daniel Hand 5, #4 Lauralton Hall 2

#3 Amity Regional 4, #2 Guilford 3

Championship – Wednesday, May 23 @Yale University Tennis Courts – 1 p.m.

Daniel Hand 5, Amity Regional 2

 

Baseball - 8 teams

Quarterfinals - Wed., May 23 @Higher Seeds

#1 Fairfield Prep 1, #8 Hamden 0 (10)

#4 North Haven 7, #5 Amity Regional 6

#2 Daniel Hand 1, #7 Guilford 0

#6 Branford 8, #3 Cheshire 5

Semifinals - Thurs., May 24 @Higher Seeds - 3 p.m.

Fairfield Prep 7, North Haven 0

Daniel Hand 6, Branford 3

Championship Game - Thurs., May 24 @Piurek Field

Fairfield Prep 2, Daniel Hand 1

 

Softball - 8 teams

Quarterfinals - Wed, May 23 @Higher Seeds

#8 Sheehan 3, #1 Cheshire 2

#4 Amity Regional 7, #5 Guilford 4

#7 East Haven 9, #2 Daniel Hand 4

#3 North Haven 10, #6 Lyman Hall 6

Semifinals - May 24/25 @Higher Seeds

Amity Regional 4, Sheehan 1 (May 24)

East Haven at North Haven - 5 p.m. (May 25)

Championship Game - Sat., May 26 @Biondi Field

North Haven 12, Amity Regional 8

 

Boys Volleyball

Semifinals – Wed., May 23 @Higher Seeds

#1 Cheshire 3, #4 Xavier 1 (25-14, 25-21, 22-25, 25-20)

#3 Daniel Hand 3, #2 Shelton 2 (22-25, 22-25, 25-22, 25-22, 15-10)

Championship Game – Friday, May 25 @Cheshire HS

Daniel Hand 3, Cheshire 1 (25-17, 25-21, 22-25, 25-18)

 

Boys Golf

Tues, May 29 @Racebrook Country Club - Orange (par-71)

Final Team Results:

1. Xavier, 304; 2. Fairfield Prep, 308; 3. Hamden, 311; 4. Daniel Hand, 321; 5. Notre Dame, 322; 6. Shelton, 337; 7. Cheshire, 341; 7. Guilford, 341; 9. Jonathan Law, 385

Co-Medalists:  Chris Fosdick (Xavier) and Will Mallek (Fairfield Prep), 71

 

Girls Golf

Wed., May 30 @Hawk’s Landing – Southington (par-71)

Final Team Results: 1. Amity Regional (383), 2. Mercy (384); 3. Cheshire (394); 4. Daniel Hand (424); 5. Lauralton Hall (442).

Mercy's Praewa Treekul won medalist honors, shooting a 72 (+1). 

 

Other top finishers:

 

Meghan DeVille (Mercy), 84; Bridget Barnsley (Amity Regional), 86; Tess Csejka (Amity Regional), 88; Marisa Brough (Cheshire), 89; Maggie Burkhard (Cheshire), 96; Cassidy Keaney (Cheshire), 99; Olivia Wilson (Sheehan), 99

 

logo-scc

Follow The SCC

Follow SCCcommissioner on Twitter icon_facebook

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031