Friday, February 28, 2020
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

News

SCC Well Represented on CHSCA/Walter Camp Football All State Teams

Walter Camp All-Connecticut Team

Thirteen SCC football players were named to the Walter Camp All-Connecticut teams. 10 players earned First Team honors, with three earning Second Team accolades.  In addition, Daniel Hand's Phoenix Billings and Sheehan's Terrence Bogan are finalists for the Player of the Year award, while David Mastroianni (Daniel Hand) and John Ferrazzi (Sheehan) are finalists for the Coach of the Year honor.

First Team Offense

QB: Phoenix Billings (Daniel Hand), RB: Terrence Bogan (Sheehan), WR: Jordan Davis (Sheehan), TE: Ethan Haberman (Daniel Hand), OL: Tom Bambrick (Daniel Hand), Will Bergin (Cheshire), Troy Rainey (Harding)

First Team Defense

DL: Ben Corniello (Daniel Hand), Joe DiGello (Amity Regional)

Special Teams

Athlete/Returner: Colin McCabe (Daniel Hand)

Second Team Defense

DB: Tyler Pjatek (Shelton), DL:  Mike Lockavitch (Shelton), Braedon McCarthy (Sheehan) 

 

Connecticut High School Coaches Association All-State

Twenty-seven players from the Southern Connecticut Conference were selected to the Connecticut High School Coaches Association’s all-state football teams.

Head coaches throughout the state voted on the teams for each of the four all-state class teams designated by the class sizes of the schools – Class LL, Class L, Class M and Class S – and from that voting there was a selection of the state’s top players who were moved up from their respective class teams to the Top 26 team.

There are seven SCC players on the Top 26, including three from Class L runner-up Daniel Hand (DL Ben Corniello, QB Pheonix Billings, RB Colin McCabe) and two from Class S state champion Sheehan (RB Terrence Bogan, DB Jordan Davis). In addition, Shelton defensive lineman Mike Lockavitch and Harding two-way lineman Troy Rainey made the Top 26. 

Positions were provided only for reference on the Top 26, while the all-state teams for each of the four classes were separated into players designated for the offense and the defense.

Class LL Offense:  Phil Sissick (Shelton, OL), Chris Pigatt (Hamden, WR), Max McGillicuddy (Fairfield Prep, WR), Jake McAlinden (Cheshire, RB)

Class LL Defense: Chisom Okoro (Cheshire, DL), Joe Digello (Amity Regional, LB), Nick Morris (Fairfield Prep, LB), Chino Grant (Wilbur Cross, LB), Tyler Pjatak (Shelton, DB)

Class L Offense: Tom Bambrick (Daniel Hand, OL), Nico Garea (Notre Dame, OL), Luke Maruca (North Haven, OL), Omar Henry (Hillhouse, OL), K.J. Grisham (Xavier, WR), Charles Walcott (Guilford, RB)

Class L Defense: Tommy Candelora (Notre Dame, DB), Marcelius Ruiz (Xavier, LB)

Class M Offense: Shakespeare Rodriquez (Lyman Hall, WR), Andrew Janik (Foran, QB)

Class S Defense: Braedon McCarthy (Sheehan, DL)

The CHSCA will announce a Player of the Year, Coach of the Year, Assistant Coach of the Year, and Team of the Year during its annual All-State Banquet at the Aqua Turf Club in Southington on Jan. 12.